Program konference

PROGRAM

Níže si můžete stáhnout program konference Mládež a hodnoty 2024. 

Těšíme se na vás!

Ve čvrtek 7. listopadu proběhne konference, na níž představí své příspěvky odborníci z oblasti sociální pedagogiky, obecné pedagogiky a příbuzných věd z České republiky a zahraničí. Zároveň odpoledne proběhne workshop paní Dr. M. Boccou Kestřánkové.

Pátek 8. listopadu 2024 bude již tradičně patřit absolventům studijního programu Sociální pedagogika a odborníkům z praxe. Tento den bude spoluorganizován s Asociací sociálních pedagogů (https://asocp.cz/).

Registrovat se lze do 30. září 2024.

Kdo na konferenci 7. listopadu 2024 vystoupí?

Na konferenci vystoupí čeští i zahraniční odborníci z oblasti pedagogiky, kteří budou prezentovat své aktuální výzkumy hodnot. Úvodní referáty přednese prof. M. Niklová (Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela z Banské Bystrice) a doc. J. Lorenzová (Vysoká škola chemicko-technologická v Praze). Účast v plénu také přislíbili doc. R. Šíp (Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně) a doc. J. Hladík (Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně), kteří budou v plénu zastupovat sociálněpedagogickou větev.

Nově také nabízíme zúčastnit se semináře, který povede paní Dr. Marie Boccou Kestřánková (Ústav bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících, Filosofická fakulta University Karlovy). Její workshop s názvem Jazyk zděděný není jazyk cizí. Potřebuje specifické pedagogické přístupy? proběhne ve čtvrtek odpoledne.


Pokud máte zájem účastnit se daného workshopu, po přihlášení v oddíle registrace zašlete zároveň e-mail na konference.mladezahodnoty@gmail.com. Děkujeme!


Jazyk zděděný není jazyk cizí. Potřebuje specifické pedagogické přístupy?

Čeho se bude workshop týkat?

Workshop se skládá ze tří na sebe navazujících částí: úvodní informativní (15 minut), praktické (65 minut) a závěrečné (10 minut). 

V úvodní části stručně prezentujeme projekt 4EU+ minigrants (MA/4EU+/2024/F2/10) a v něm získaná zjištění, která významně přispěla k tvorbě základny pro vznik a vývoj učebnice češtiny pro nedospělé uživatele češtiny jako jazyka zděděného. Základním cílem praktické části je, aby se účastníci workshopu co nejlépe seznámili s posláním a potížemi učitelů zděděných jazyků v zahraničí, jimiž jsou mnohdy lidé bez vysokoškolského či pedagogického vzdělání. Jádro workshopu představuje plnění úkolů, jejichž prostřednictvím budou odhalovány rozdíly v pedagogickém přístupu k uživatelům zděděného jazyka, k monolingvně vzdělávaným žákům a k cizincům. Závěrečná část stručně informuje o vývoji nového vyučovacího materiálu češtiny pro 3. ročník pro vzdělávání žáků v zahraničí.

Dr. Marie Boccou Kestřánková 

Marie Boccou Kestřánková je v současnosti lektorkou češtiny pro cizince v Ústavu bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících Filosofické fakulty Univerzity Karlovy (ÚBN FF UK) a testovací expertkou NPI ČR (vývoj zkoušky z češtiny pro cizince pro udělení trvalého pobytu v ČR).

Zajímá se o metodiku češtiny pro jinojazyčné mluvčí, je např. spoluautorkou sady učebnic (např. Čeština pro cizince – úroveň A1 a A2, dále úroveň B1, úroveň B2).

V současnosti je hlavním tématem jejího zájmu výuka češtiny jako jazyka zděděného, na ÚBN a ÚČTK FF UK se podílí na koncepci a na výuce online seminářů týkající se heritage language (jazyka zděděného) a plurilingvního vzdělávání, např. čeština pro krajany (virtuální mobilita, tedy kurzy pro české krajany z celého světa), kurzy a semináře pro učitele bilingvních žáků (např. Vyučování češtiny jako zděděného jazyka). Vede týmy v rámci mezinárodních grantů (4EU+ 2022, 4EU+ 2023, Central Annual Theme 2022), které v evropském kontextu zkoumají výuku zděděných jazyků.

Máte zájem se semináře zúčastnit? Napište nám na konference.mladezahodnoty@gmail.com.

Kontakt

EMAIL

konference.mladezahodnoty@gmail.com 

Místo konání

ADRESA 

Univerzitní 224/22, Olomouc, 77900 a Na Hradě 245/5, Olomouc, 77900

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!